Koszyk jest pusty

Blog

środa, 17 czerwiec 2020 14:24

Przeprosty w stawach kolanowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przeprosty w stawach kolanowych mogą wynikać z predyspozycji genetycznych, ale równie dobrze może się wykształcić w wyniku urazu mechanicznego bądź być konsekwencją choroby. Jakie są objawy przeprostu kolana? Czy przeprost kolana można leczyć?

Objawy

Przeprost kolana jest schorzeniem, które objawia się nadmierną elastycznością stawu kolanowego. Oznacza to, że zakres ruchu stawu kolanowego ulega znacznej zmianie i możliwe jest poruszanie nim poza jego fizjologiczną płaszczyzną ruchu. Przeprost kolana generować może uraz ścięgien i więzadeł – wówczas pojawia się kłujący, silny ból, który odczuwany jest w obszarze uszkodzenia tkanki. 

Niekiedy okazuje się, że przeprost kolana powiązany jest z zespołem Ehlersa-Danlosa. Jest to schorzenie, które ma podłoże genetyczne. Choroba ta polega na nieprawidłowej syntezie tkanki łącznej. Przez to ruchomość stawów ulega znacznemu zwiększeniu, co skutkuje możliwością wykonywania ruchów w osiach innych niż fizjologiczne. Jednakże znaczna ilość kolagenu przyczynia się także do nadmiernej elastyczności skóry. Sprawia to, że skóra jest bardziej narażona na urazy.

Oprócz tego wystąpić mogą: skolioza, płaskostopie, zwinięcia stawów, które mają charakter nawykowy. Osoby, które cierpią na przeprost kolana, zwykle nie odczuwają momentu, w którym dochodzi do patologicznego wygięcia stawu, co generuje konieczność wizyt w gabinecie fizjoterapeuty.

 

Przyczyny

 

Jedną z przyczyn przeprostu kolana są zaniedbania, do których doszło w okresie dzieciństwa. Dzieje się tak dlatego, że dzieci mają naturalne tendencje do nieprawidłowego układu nóg w momencie przyjmowania pozycji siedzącej, podczas chodzenia czy biegania. Bezpośrednią konsekwencją takich czynności mogą być wady rozwojowe kręgosłupa, np. pogłębiona lordoza, a to z kolei może skutkować przeprostem kolana. 

Dolegliwość ta może również wynikać z predyspozycji genetycznych, które generować mogą osłabienie i rozluźnienie miękkich tkanek mających za zadanie stabilizować staw kolanowy oraz deformacji w obrębie tego stawu. Przeprost kolana może być spowodowany złymi nawykami w przyjmowaniu postawy ciała, np. wypychaniem stawów kolanowych do tyłu, nieprawidłowym ułożeniem nóg podczas siedzenia, trzymaniem laptopa na nogach. 

Przyczyny przeprostu kolana mogą się także wiązać z wadami układu ruchu, między innymi przykurczem stawów biodrowych lub ustawioną w przodopochyleniu miednicą. Wśród przyczyn można wymienić także tzw. hipermobilność, czyli zwiększoną ruchomość stawu kolanowego, zbytnie napięcie mięśni w obrębie ud, płaskostopie (spowodowane osłabieniem mięśni stóp) oraz upośledzenie ruchomości stawu skokowego generujące nieprawidłowe ustawianie stopy.

 

Leczenie

Jeśli przeprost kolana dotyczy dziecka, należy działać szybko. Fizjoterapia powinna wówczas zostać rozpoczęta możliwie jak najszybciej, gdyż szybkie działanie pozwala na regenerację oraz wzmocnienie mięśni. Pozwala to na utrzymanie stawu kolanowego w prawidłowej płaszczyźnie. Przeprost kolana może jednak wynikać z urazu, co będzie generowało konieczność wykonania badania rentgenowskiego, które pozwoli ocenić zaawansowanie uszkodzenia.

Jeśli przeprost kolana wynika z wad postawy, konieczne jest wykonywanie określonych ćwiczeń korekcyjnych. Przeprost kolana powinien być leczony w poradni ortopedycznej, gdyż zaniechanie tego działania może prowadzić do choroby zwyrodnieniowej.

W naszej ofercie posiadamy ortozy, które przez prawidłowe ustawienie podudzia zabezpieczają nadmierny przeprost kolana. Są to między innymi ortozy odlewowe takie jak Tami 2, które są w stanie poradzić sobie nawet z bardzo dużymi przeprostami po przez użycie tamaraków które przy odpowiedni naciągu wsperają zgięcie grzbietowe stopy, co ustawia prawidłowo podudzie. Innymi rodzajem ortoz, pomagajcymi w tym schorzeniu są ortozy nieodlewowe kangaroo, które przy odpowiedniej wysokości oraz grubości pianki, również są w stanie zabezpieczyć przeprosty. W razie jakichkolwiek pytań serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami.

Wyświetlony 1154 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 lipiec 2020 14:55
Więcej w tej kategorii: Wady stóp u dzieci »

M&J Corporation

 Prowadzimy sprzedaż najwyższej jakości sprzętu rehabilitacyjnego, profilaktycznego, pourazowego i pooperacyjnego dla dzieci i dorosłych.
Jesteśmy jedyną w Polsce firmą zajmującą się dystrybucją ortez DAFO Cascade.

Kontakt

Adres: Wiejska 4,

42-677 Szałsza, k/ Gliwic

Tel: 32/ 270-08-33; 32/270-06-86

Fax: 32/270-08-33 wew. 23

Email: info@mj-corporation.pl

 

 

 

 

Dołącz do naszego Newslettera

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z nowościami, osobistymi rekomendacjami i ofertami specjalnymi. Twój e-mail jest u nas bezpieczny, a my nienawidzimy spamu tak samo jak Ty.
Wyrażam zgodę na Regulamin i Polityka prywatności

Szukaj