Koszyk jest pusty

Blog

wtorek, 21 lipiec 2020 13:12

Przepuklina brzuszna

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Przepuklina brzuszna to stan przemieszczenia się narządów lub ich fragmentów w nieprawidłowe miejsce. Przepuklina powstaje wtedy, gdy narządy przemieszczają się poza jamę brzuszną, tworząc w innym miejscu specyficzne miękkie wybrzuszenie. Każdy zaś, kto ma przepuklinę, powinien pamiętać, że w każdej chwili grozi mu poważne powikłanie, tj uwięźnięcie przepukliny. Z tego względu, nie czekając na wystąpienie tego powikłania, zaleca się zazwyczaj leczenie operacyjne każdej przepukliny.

Objawy przepukliny brzusznej:

  • miękki guz (wybrzuszenie) w miejscu przepukliny, który początkowo daje się odprowadzić do jamy brzusznej;
  • ból, uczucie ciągnięcia, pieczenie w czasie uciskania guza;
  • promieniujący ból i dyskomfort podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, napinania mięśni i wypróżniania się.

 

Przepukliny dzielimy na:

  • Wrodzone – ujawniające się zaraz po urodzeniu lub w 1-2 roku życia. Powstają w wyniku niedokonanego zamknięcia w życiu płodowym otworów w ścianie jamy brzusznej (np. przepuklina pępkowa) lub na skutek zaburzonego procesu zstępowania jąder.
  • Nabyte – powstają pod wpływem częstych i znacznych zwyżek ciśnienia śródbrzusznego związanych z wzmożonym działaniem tłoczni brzusznej (zespołu mięśni budujących ściany jamy brzusznej). W tych warunkach otrzewna ścienna ulega uwypukleniu na zewnątrz, w obrębie naturalnych lub nabytych otworów, szczelin i słabszych miejsc w ścianie brzucha. Powstaniu przepukliny sprzyja zwiotczenie i mniejsza wytrzymałość tkanek w wieku podeszłym. Do znacznych i częstych podwyżek ciśnienia śródbrzusznego dochodzi u ludzi ciężko pracujących fizycznie i w takich stanach chorobowych, jak przewlekły kaszel, uporczywe zaparcia czy parcie na mocz.
  • Pourazowe – powstają w wyniku szczególnie dużego i nagłego wysiłku fizycznego.

Leczenie:

Przepuklinę najczęściej leczy się operacyjnie. Może zostać usunięta laparoskopowo, endoskopowo lub podczas operacji na otwartej jamie brzusznej. Najczęściej wybierana jest operacja otwarta. Żadna metoda operacyjna nie zagwarantuje jednak, że przepuklina nie powróci. Często się zdarza, że pacjenci cierpią z powodu nawracających przepuklin, które pojawiają się w tym samym miejscu.

Po operacji pacjenci proszeni są o niewykonywanie aktywności fizycznej w okresie od dwóch tygodni do miesiąca. W miejscu pooperacyjnym może wytworzyć się krwiak, który może być jedynym skutkiem ubocznym operacji. Jeżeli przepuklina powstała na skutek czynników, takich jak wzmożona aktywność czy podnoszenie ciężkich przedmiotów, zaleca się unikanie takich czynności.

 

W naszym asortymencie posiadamy pasy, które idealnie sprawdzą się w przypadku przepuklin. Jednym z nich jest  pas na przepuklinę brzuszną BORT Scar Rupture Support, dla którego wskazaniem jest paraliż/osłabienie mięśni brzucha, kolejny pas przepuklinowy pępkowy Bort Umbilicial Hernia Support jest przeznaczony do zredukowania przepukliny pępkowej. Serdecznie zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą pasów na przepuklinę pachwinową firmy BORT.

 

 

Wyświetlony 1121 razy Ostatnio zmieniany środa, 29 lipiec 2020 14:56
Więcej w tej kategorii: « Kule ortopedyczne

M&J Corporation

 Prowadzimy sprzedaż najwyższej jakości sprzętu rehabilitacyjnego, profilaktycznego, pourazowego i pooperacyjnego dla dzieci i dorosłych.
Jesteśmy jedyną w Polsce firmą zajmującą się dystrybucją ortez DAFO Cascade.

Kontakt

Adres: Wiejska 4,

42-677 Szałsza, k/ Gliwic

Tel: 32/ 270-08-33; 32/270-06-86

Fax: 32/270-08-33 wew. 23

Email: info@mj-corporation.pl

 

 

 

 

Dołącz do naszego Newslettera

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z nowościami, osobistymi rekomendacjami i ofertami specjalnymi. Twój e-mail jest u nas bezpieczny, a my nienawidzimy spamu tak samo jak Ty.
Wyrażam zgodę na Regulamin i Polityka prywatności

Szukaj