Koszyk jest pusty

Blog

środa, 27 maj 2020 14:31

Bóle odcinak lędźwiowego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa stał się w ostatnich latach coraz częstszą przyczyną doświadczanego przez człowieka bólu. Szacuje się, że u 72% społeczeństwa przed 40 rokiem życia przynajmniej raz wystąpiły dolegliwości bólowe w jego obrębie. Tak wysoki poziom tego schorzenia predysponuje do nazwania go problem cywilizacyjnym. Ponadto fakt ten potwierdza coraz większa liczba rent chorobowych przyznawanych z związku z bólem, powodujących przeszkody w funkcjonowaniu na polu społeczno-zawodowym.

  Do tej pory uważano, że predyspozycją warunkującą występowanie bólu jest wiek przypadający głównie na 30 – 40 rok życia, jednak granica ta wciąż spada. Rozwój społeczeństwa prowadzi do zmiany trybu życia, a co za tym idzie ograniczenia wysiłku fizycznego, otyłości i nieprawidłowej postawy ciała. Siedzący tryb życia jest powszechnie przyjmowany jako czynnik ryzyka wystąpienia dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego kręgosłupa, natomiast wzrost aktywności fizycznej stanowi zalecenie w leczeniu tych dolegliwości.

Anatomiczna budowa odcinka lędźwiowego:

   Kręgosłup lędźwiowy wraz z innymi odcinkami ma wspólną zasadniczą budowę, w skład której wchodzi część przednia- trzon kręgu oraz tylna czyli łuk kręgu wraz z odchodzącymi od niego wyrostkami. W każdym odcinku kręgi różnią się budową.
W odcinku lędźwiowym  trzony są największe oraz mają płaskie powierzchnie o nerkowatym kształcie. Właściwemu wyrostkowi poprzecznemu innych kręgów odpowiada tu mały guzek- wyrostek dodatkowy.   Wyrostki poprzeczne kręgu lędźwiowego odchodzą od podstawy łuku i nazywane są wyrostkami żebrowymi. Obecny tu wyrostek kolczysty przybiera postać płytki usytuowanej w płaszczyźnie pośrodkowej. W odcinku lędźwiowym wyrostki stawowe kręgów ustawione są pionowo, a ich powierzchnie stawowe znajdują się niemalże w płaszczyźnie strzałkowej. Ponadto w każdym kręgu tego odcinka na bocznej stronie wyrostka stawowego górnego występują wyrostki suteczkowate

Przyczyny występowania dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego:

   W odcinku lędźwiowym kręgosłupa znajdują się struktury unerwione czuciowo, z których może pochodzić ból. Przyjmuje się, że ból krzyża może powodować występowanie objawów w jednym z czterech głównych komponentów, które mogą się nakładać, ale ich występowanie może pojawiać się w różnym stopniu w zależności od przypadku. Za  najważniejszy i najczęściej występujący uważa się komponent kostno-stawowo-więzadłowy, następnie mięśniowy, nerwowy i równie istotny komponent — psychiczny, obecny niemal w każdym przypadku. 

Jak dbać o kręgosłup?

1. stwórz sobie ergonomiczne stanowisko pracy, przystosuj sprzęty i narzędzia do swojego wzrostu (np. wysokość deski do prasowania),
2. wykonuj ćwiczenia polegające na unoszeniu i opuszczaniu ramion,
3. odpoczywaj i zmieniaj pozycję ciała w regularnych odstępach czasu, aby nie dopuścić do nadmiernego skurczu i przeciążenia mięśni,
4. rozdzielaj równo na obie ręce niesiony ciężar np. ciężkie torby, walizki,
5. naucz się odpowiednio kichać i kaszleć - w pozycji przeprostu kręgosłupa,
6. proś o pomoc w sytuacjach, gdy czujesz, że jest ci potrzebna,
7. korzystaj z porady lekarskiej w razie utrzymujących się bólów krzyża i pleców. Najczęstszą jednak przyczyną bólów krzyża są patologiczne zmiany krążków międzykręgowych.

W czym możemy Ci pomóc:

   W naszym sklepie dostępne są specjalistyczne gorsety, ortezy, pasy oraz stabilizatory kręgosłupa lędźwiowego, dla kobiet i mężczyzn. Stalki aluminiowe lub z tworzywa to usztywnienia, które zostały zaprojektowane tak, aby usztywniały i odciążały kręgosłup w newralgicznym odcinku. Pas lub gorset odciążaja chory odcinek, sprzyjając relaksacji mięśni okołokręgosłupowych, niwelując dolegliwości bólowe. Stabilizatory wykonane są z przyjemnych w dotyku, antybakteryjnych materiałów. Rzepy zapinające pas są wykonane z najwyższej jakości materiałów co zapewnia długotrwałą żywnościowy podczas jego użytkowania. Szeroki wybór takich gorsetów ortopedycznych i pasów lędźwiowych oferuje nasz sklep w zakładce kręgosłup.

Wyświetlony 513 razy Ostatnio zmieniany środa, 27 maj 2020 15:46
Więcej w tej kategorii: Kule ortopedyczne »

M&J Corporation

 Prowadzimy sprzedaż najwyższej jakości sprzętu rehabilitacyjnego, profilaktycznego, pourazowego i pooperacyjnego dla dzieci i dorosłych.
Jesteśmy jedyną w Polsce firmą zajmującą się dystrybucją ortez DAFO Cascade.

Kontakt

Adres: Wiejska 4,

42-677 Szałsza, k/ Gliwic

Tel: 32/ 270-08-33; 32/270-06-86

Fax: 32/270-08-33 wew. 23

Email: info@mj-corporation.pl

 

 

 

 

Dołącz do naszego Newslettera

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z nowościami, osobistymi rekomendacjami i ofertami specjalnymi. Twój e-mail jest u nas bezpieczny, a my nienawidzimy spamu tak samo jak Ty.
Wyrażam zgodę na Regulamin i Polityka prywatności

Szukaj